Najlepší časopis je Gymoš z Bardejova

23.11.2015

Súťaž stredoškolských časopisov 2015

V krajskej súťaži zápolilo 20 stredoškolských časopisov

Študenti Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove získali prvé miesto v súťaži stredoškolských časopisov Prešovského kraja. V konkurencii 20 časopisov, ktoré do súťaže prihlásili stredné školy, odbornú porotu najviac zaujal ich časopis Gymoš.

„Náš časopis vznikol v roku 2010, vychádzame mesačne, na jeho tvorbe sa podieľa okolo 25 ľudí. Je to pre nás česť pracovať v tomto časopise a informovať o dianí v našej škole. Mnohí z redakčnej rady by sa v budúcnosti chceli venovať žurnalistike. Obhájenie prvého miesta je pre nás výzvou a zároveň aj povzbudením,“ skonštatovala na vyhodnotení v Prešove šéfredaktorka víťazného časopisu Gymoš Jana Bosáková.

Na druhom mieste sa v súťaži umiestnil časopis Dubkáčik SOŠ na ulici Alexandra Dubčeka vo Vranove nad Topľou. Tretie miesto obsadil časopis Stretnutia, ktorý vytvárajú študenti gymnázia v Kežmarku. Najlepšiu titulnú stranu mal v tomto roku časopis GYMsurfer z vranovského gymnázia. Porota udelila aj cenu za grafický vizuál, ktorý získal časopis stredoškolákov z Lipian Elán. Cenu za kreativitu si odniesli študenti z Gymnázia sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, ktorí pripravujú časopis s názvom Druhý zmysel. V tomto ročníku sa do súťaže prihlásili po prvýkrát. Objavom roka 2015 sa stal novoprihlásený časopis z bardejovského Gymnázia Leonarda Stöckela – Phase. Cenu Skokan roka za najvýraznejšie zlepšenie si zaslúžil Pedagogické očko, časopis Strednej pedagogickej školy v Levoči.

Odborná porota si všímala v prvom rade obsahovú stránku časopisov, sledovala, ako narábajú študenti s informáciami a ako ich interpretujú. Rovnako si všímala aj vizuálnu stránku časopisu, periodicitu a propagáciu. „Zaujalo ma, že víťazný časopis Gymoš vychádza každý mesiac, čo skutočne nie je jednoduchá záležitosť, ak si predstavíme, koľko povinností majú študenti v rámci školy. Skutočne, musím veľmi pozitívne hodnotiť hlavne to, aké zaujímavé témy dokážu spracovávať,“ konštatovala členka poroty a redaktorka Tlačovej agentúry Slovenskej republiky Kvetoslava Mudríková.

Súťaž časopisov Prešovského kraja organizovali po tretíkrát Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov v Prešove a Knižnicou P. O. Hviezdoslava. Na doterajších troch ročníkoch sa zúčastnilo spolu 60 časopisov. Prvý ročník vyhral bardejovský Gymoš, v druhom ho na prvej priečke vystriedali Gymploviny zo Starej Ľubovne.

Prešov 20. novembra 2015

Veronika Fitzeková

Partner podujatia: PVT Computer

Logo firmy PVS Computer

Fotogaléria:

Redakčný tím víťazného Gymoša zo Spojenej školy v Bardejove s riaditeľom školy Petrom Dulenčinom (vpravo).

Publikované: 23.11.2015 / Aktualizované: 25.11.2015 HoreTlačiť