Finišuje oprava mostov a zosuvov

17.07.2015

Kraj odstraňuje následky ničivých povodní z roku 2010

Cestári v Prešovskom kraji majú tento mesiac ukončiť sedem projektov financovaných z Regionálneho operačného programu, opatrenie 5.1 Regionálne komunikácie zabezpečujúce dopravnú obslužnosť regiónov. Celkový rozpočet projektov dosahuje 9,3 mil. eur.

„V konečnom dôsledku bude v rámci týchto siedmich projektov spolu zrekonštruovaných 17 mostov, z toho osem v havarijnom stave. Stabilizujeme štyri zosuvy a odstránime následky povodní na 17-tich úsekoch ciest,“ konkretizuje Vladimír Kozák, riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) PSK. Zmluvy boli podpísané ešte v októbri minulého roku. Počas zimy boli stavby uzavreté a dodávatelia v prácach pokračovali na jar. Všetky práce mali byť ukončené do 30. júna, no v niektorých prípadoch ministerstvo povolilo predĺženie termínu do 31. júla. Na niektorých stavbách však môže byť ohrozený aj tento termín.

Projekty Odstránenie následkov povodní na cestách v PSK, rozčlenené na časti východ a západ, sú už ukončené. V projekte východ išlo o sedem úsekov v hodnote 1,05 milióna eur, v projekte západ bolo opravených deväť úsekov v objeme 2,5 milióna eur. V rámci projektov boli odstránené viaceré kritické body, ktoré mimoriadne trápili obyvateľov od roku 2010 – napríklad Paršivá medzi Bijacovcami a Vyšným Slavkovom, Medzibrodie – Mníšek nad Popradom či Sulín – Malý Lipník. „Stavebné práce na všetkých úsekoch sú ukončené, prebieha preberacie konanie a finančné vysporiadanie,“ približuje V. Kozák.

V rámci projektu Odstránenie následkov povodní na mostoch PSK – východ budú opravené štyri mosty – Čabiny, Jabloň, Košarovce a Vyšný Žipov v náklade 1,17 milióna eur. V tomto prípade stavebné práce na všetkých mostoch ešte prebiehajú a termín ukončenia bol predĺžený do 31. júla. Problémom môže byť dodržanie predĺženého termínu v prípade Vyšného Žipova, kde dodávateľ avizuje isté časové zdržanie. „Spoločné rokovanie s dodávateľom minulý týždeň ukázalo, že technicky je možné všetky práce zrealizovať a uzavrieť. Preto očakávame, že práce budú ukončené podľa podpísanej zmluvy,“ reaguje predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík. V prípade, že by sa práce nepodarilo ukončiť, samosprávny kraj by prišiel o nenávratný finančný príspevok.

Projekt Odstránenie následkov povodní na mostoch PSK – západ v objeme 1,3 milióna eur rieši mosty Kružľov, Ľutina, Zlatá Baňa, Sulín a Nemcovce. Stavebné práce na štyroch mostoch sú už ukončené, most v Nemcovciach bude ukončený v zmysle termínu do konca júla.

Rozpočet na tretiu etapu rekonštrukcie mostov v PSK predstavuje 1,6 milióna eur. Podarilo sa vďaka nemu opraviť mosty Vyšná Sitnica, Radvaň nad Laborcom, Zubné, Sačurov, Giglovce a Ďurďoš. Štvrtá etapa rekonštrukcie mostov sa sústredila na mosty Veľká Lesná a Svinia s rozpočtom 587 tisíc eur. Ako potvrdil V. Kozák, stavebné práce na všetkých mostoch sú ukončené a prebieha preberacie a finančné vysporiadanie.

Posledným projektom, s ktorým cestári finišujú, je stabilizácia zosuvov. Rozpočtový náklad dosahuje 1,1 milióna eur a rieši zosuvy Beloveža, Snina, Klenov a Brezovička. V tomto prípade sú stavebné práce tiež ukončené, v nadchádzajúcich dvoch týždňoch budú ešte osadené meteostanice na niektorých úsekoch. „Potrebujeme čas na doladenie prenosu dát, aby bol zabezpečený to informácií podľa našich očakávaní,“ vysvetľuje riaditeľ SÚC PSK.

Počas celého leta však na cestách II. a III. triedy v Prešovskom kraji bude vládnuť čulý ruch, nakoľko sa postupne začína oprava havarijných stavov ciest. Hoci peniaze sú k dispozícii už od februára, začiatok prác doteraz nedovolil komplikovaný a zdĺhavý proces verejného obstarávania, ktorý aj tak ešte nie je vo všetkých prípadoch ukončený. Ak všetko dobre pôjde, cestári by mali do októbra zrekonštruovať 25 havarijných úsekov na regionálnych cestách s celkovou dĺžkou 41,5 km. Financie vo výške 3,3 milióna eur na tento účel poskytol samosprávny kraj z rezervného fondu.

Prešov 17. júla 2015

Veronika Fitzeková