SPŠ v Snine v Europarlamente

14.04.2014

"Óda na radosť" k 10. výročiu vstupu Slovenska do EÚ

2. apríl 2014 bol pre nás, nominovaných žiakov a zamestnancov Strednej priemyselnej školy v Snine, jedinečným okamihom, pretože v Europarlamente v Bruseli začal brífing o práci a úlohe Európskeho parlamentu s vyhradenou časťou pre otázky s poslankyňou európskeho parlamentu Monikou Flašíkovou-Beňovou. Vstup do parlamentu začínal bezpečnostnou prehliadkou a po jej prekonaní sme už obdivovali priestory, ktoré vidíme len z obrazoviek televízie. S hrdosťou sme sa pozreli na našu vlajku, ktorá sa týčila a viala spoločne s ostatnými v jednom zástupe, ale naše kroky viedli do zasadačky, kde nás už privítala pani poslankyňa, spoločne so svojím pracovným tímom.

Po úvodnom vzájomnom predstavení pani Monika Flašíková – Beňová zhodnotila, prečo vyhrala koláž SPŠ Snina - Óda na radosť k 10. výročiu vstupu Slovenska do EÚ, čo ju upútalo v symbolickom vyjadrení a v obrazoch, ktoré boli zachytené v koláži, čo nás všetkých nesmierne potešilo. V ďalšej časti diskusie sme sa venovali Európskej únii, jej fungovaniu a postaveniu Slovenska v rámci EÚ. Čas ubiehal veľmi rýchlo a ani sme sa nenazdali a časť stretnutia s pani poslankyňou sa skončila. Ako spomienku a prejav vďaky za sponzorovanú návštevu sme odovzdali pani poslankyni knihu mesta Snina s fotografiou koláže.

Naša návšteva pokračovala v parlamente s pánom Martinom Buknom, ktorý nám odpovedal na otázky týkajúce sa fungovania parlamentu, a potom nasledovala prehliadka bruselských parlamentných priestorov. Otázky mladých boli rôzneho druhu – ako sa stáť stážistom v parlamente, europoslancom, aký je vzťah národných parlamentov a europarlamentu a pod.

Postupne sa náš čas naplnil a nakoniec ešte záverečná fotografia s pani poslankyňou, rozlúčka, poďakovanie a brány jednej budovy sme opustili.

V parlamentných priestoroch sme ešte ostali, lebo naším cieľom bolo navštíviť Parlamentárium. Je to centrum, kde sú dynamické a interaktívne audiovizuálne obrazovky, ktoré sa odrazu pre nás stali sprievodcami na ceste európskej integrácie, ale aj jej vplyvu na náš každodenný život. Všetci sme dostali „mobily“, naladili si slovenský jazyk a vďaka dotykovým obrazovkám sme mali možnosť prejsť si všetky priestory, dozvedieť sa viac o poslancoch, vydať sa na virtuálnu cestu po Európe a snívali sme, ako by sa nám takto učilo v škole. Ale sny ukončila realita, čas prehliadky sa uzavrel a my nasadáme do autobusu a opúšťame Brusel.

Brusel ako mesto nás očarilo svojím prepojením histórie a nových stavieb. Prešli sme si historické centrum, pozreli si symbol sošky bronzového chlapčeka, monument Atomium a ďalšie pamätihodnosti. Vyskúšali sme si cestovanie bruselskými rýchlovlakmi, chôdzu peši, zhustenú premávku, ochutnali belgickú čokoládu a pokračovali ďalej.

Najbližšou destináciou boli Antverpy. Už počas cesty v autobuse sme sa pripravili na to, čo nás v meste čaká, lebo pred každým mestom sme mali spracované prezentácie o danom meste s informáciami o všetkom najpodstatnejšom, čo sa dá v danom meste vidieť. A tak aj Antverpy, ako diamantové mesto, nás privítalo v plnej kráse. Prezreli sme si pamiatky, ale aj diamanty, ktorých tam v obchodoch bolo neúrekom, odfotili sa pri Katedrále Panny Márie a pokračovali sme do Amsterdamu, ktorý nás čakal ako záverečná bodka náročného dňa, ale s príjemným prekvapením.

Prekročenie ďalšieho štátu Európskej únie a dostávame sa do mesta, ktoré bolo naším cieľom – mesto Amsterdam. Čakala nás večerná vyhliadková plavba loďou. Plavba kanálmi bola neuveriteľným zážitkom. Výklad bol v češtine, takže príhody, ktoré sa viazali k jednotlivým skrytým zákutiam nám boli zrozumiteľné a odrazu sa nám odkrývali záhady trošku krivých domčekov, prečo majú v Amsterdame nepárny počet okien, prečo sú na každom dome háky, ako sa sťahuje nábytok do úzkych domov a podobne. Po plavbe sme sa ubytovali a ďalší deň v Amsterdame bol venovaný práve tým pamiatkam, ktoré sme večer videli z lode a prežili sme cyklistov, ktorí majú prednosť pred všetkými ostatnými účastníkmi cestnej premávky – a na to sme si museli zvyknúť.

Ešte doma sme sa osobitne pripravovali na návštevu jedného mesta, ktoré má pre nás všetkých veľký význam preto, lebo osudy nás všetkých sú nejakým spôsobom prepojené so školou. Tým mestom je mesto Naarden, mesto, kde je pochovaný Ján Ámos Komenský. Pripravili sme si pietny venček vo farbách Slovenskej republiky a so symbolom Strednej priemyselnej školy v Snine, a takto sme prišli k múzeu Comenius. Pozorne sme si prezreli film, expozíciu, miesto posledného odpočinku, bustu, vzdali úctu učiteľovi národa a s dobrým pocitom sme pokračovali ďalej.

Európska únia má vo svojej histórii veľa medzníkov a jedným z nich je aj podpísanie Maastrichtskej zmluvy, preto sme sa rozhodli pozrieť si mesto Maastricht, jeho historické centrum a ďalšie pamiatky. Ďalšou našou métou bol Luxemburg a jeho 100 mostov, či palác Grand Ducal, alebo Kasematy. Historické poznávanie pokračovalo zastávkou v Norimbergu, kde sme s údivom obdivovali historické centrum, ktoré zničené bombardovaním v druhej svetovej vojne sa podarilo zrekonštruovať do neuveriteľnej krásy. Po prehliadke námestia a priľahlých ulíc, kde vládla príjemná víkendová nálada, spojená s netradičnou veľkonočnou výzdobou, sme pokračovali v ceste.

Poslednou našou prehliadkou bol hrad Zvíkov neďaleko Písku v Čechách, ktorý sme si prezreli ráno pred cestou na Slovensko. Potom už nasledovala len cesta domov a záverečné hodnotenie našej neuveriteľnej túry po krajinách Európskej únie.

A aký je záver? Byť aktívnym žiakom Strednej priemyselnej školy v Snine sa oplatí. Prečo? Máš možnosť vyjadriť svoj názor priamo v centre európskeho diania, môžeš cestovať a spoznávať krajiny Európy a porovnávať, a potom sa rozhodnúť a nakoniec meniť svet. Veď k tomu je škola, vzdelanie a život, to je náš cieľ....

Snina 14. apríla 2014

PaedDr. Alena Romanová