Spišský Jeruzalem 2014

18.08.2014

Kráľ Šalamún v unikátnom teritóriu Spišského Jeruzalema

V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica objavili odborníci unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Objav potvrdili aj historici a archeológovia. Usporiadanie kaplniek a ďalších stavieb v priestore vytvára symbolický Jeruzalem v mierke takmer jedna k jednej.

Tento unikátny projekt programu Terra Incognita pod názvom Spišský Jeruzalem pokračuje a bude sa konať v dňoch 12. až 14. september 2014 v Spišskom Podhradí a na Spišskej Kapitule. Podujatie, ktoré zastrešuje Košický samosprávny kraj a Prešovský samosprávny kraj v spolupráci so Spišským osvetovým strediskom, mestom Spišské Podhradie, Spišskou diecézou a partnermi, má tento rok bohatý kultúrny program, ktorý ponúka pestrú paletu viac žánrových vystúpení, v ktorých sa mieša duchovný odkaz so súčasnou kultúrou, ale aj divadelné predstavenia, výstavy, prehliadky, poetické pásmo, tvorivé dielne či zaujímavé hudobné koncerty.

Návštevníci by si určite nemali nechať ujsť jedinečné divadelné predstavenia „Kráľ Šalamún“ a „Hľa, váš kráľ!“ v podaní Divadla DTS pod vedením Petra Karpinského, alebo terénnu exkurziu národných prírodných a kultúrnych pamiatok v Spišskom Jeruzaleme, či Pobožnosť krížovej cesty v Spišskom Jeruzaleme, ako aj folklórne vystúpenie „Kolíska a kríž“ Poddukelského umeleckého ľudového súboru PUĽS. Počas kultúrno-duchovného festivalu majú možnosť návštevníci – pútnici získať „Medailón pútnika“.

Kultúrno-duchovný festival Spišský Jeruzalem je v prvom rade stretnutie s históriu a symbolmi, ale aj uvedomenie si, že táto unikátna lokalita nám dáva priestor na pripomenutie a prežitie udalostí umučenia i vzkriesenie Ježiša Krista a vznikla zásluhou jezuitov v rokoch 1666 až 1675 a je tak najstaršou kalváriou na Slovensku.

Kompletný program a informácie o tomto projekte si záujemcovia môžu pozrieť na tomto odkaze Spišský Jeruzalem 2014

Spišská Nová Ves 18. augusta 2014

Mgr. Vladimíra Barbuščáková