Minister školstva Peter Pellegrini medzi zamestnancami Strednej priemyselnej školy v Snine

20.11.2014

SPŠ v Snine poctil svojou návštevou minister školstva Peter Pellegrini

Program stretnutia sa začal o 13:30 hod. neformálnym pracovným stretnutím pána ministra s vedením školy a predsedníčkou Rady školy. Napätú úvodnú atmosféru prelomil pán minister priateľským stiskom rúk a po privítaní riaditeľkou školy sa otvorila konštruktívna beseda, predstavenie školy a načrtnutie línie do budúcnosti, či možnosť zapojenia sa školy do pripravovaných medzirezortných projektov. Pán minister sa aktívne zaujímal o školu a jej odborné vybavenie. Spoločne sme si prešli odborné učebne a zmodernizované laboratóriá, ktoré sú vďaka finančnej podpore zriaďovateľa - Prešovského samosprávneho kraja – vybavené najnovším technologickým vybavením, čím má škola vytvorené materiálno – technické predpoklady na poskytovanie kvalitného odborného vzdelávania.

Po prehliadke priestorov školy sme sa zdržali v CNC dielni a zároveň riaditeľka školy predstavila pánovi ministrovi aj nový model spolupráce školy s podnikateľským subjektom, keď firma priamo príde za žiakmi do školy, prenajme si priestor, žiaci sa môžu vzdelávať na zariadení, ktoré má firma vo svojom portfóliu a firma bude hradiť škole zmluvne dohodnuté náklady a hlavne bude to pridaná hodnota, ktorú priamo žiaci získajú vo forme špecifických odborných kompetencií. Zmluva s prvou firmou je už podpísaná a začíname ju implementovať do praxe.

Cez novú školskú jedáleň sme sa presunuli do salónika, kde sa pán minister školstva stretol so zamestnancami školy a školskej jedálne.

Ako ďalej s odborným školstvom? Aké je postavenie učiteľa, či akú má hodnotu vzdelanie v spoločnosti? Množstvo otázok, na ktoré Peter Pellegrini odpovedal a postupne načrtol svoje predstavy, akým smerom by sa mal uberať rezort, ktorý riadi. Jednoznačne naznačil, že jeho zámerom je, aby sa zlepšovala kvalita stredného odborného školstva, čo je vidieť aj v legislatívnej iniciatíve a poukázal na význam duálneho vzdelávania a na ďalšie kroky, ktoré je nevyhnutné v tejto oblasti ešte urobiť. Ďalšie témy sa postupne otvárali – či už otázky kreditových príplatkov, vodičských oprávnení skupiny C pre žiakov v študijnom odbore technika a prevádzka dopravy......ale čas bol neúprosný a pán minister konštatoval, že v budúcnosti si na takéto návštevy musí dať väčšiu časovú rezervu.

V závere krátka rozlúčka, úprimné poďakovanie a presvedčenie, že táto návšteva nebola posledná a už teraz sa tešíme na opätovné stretnutie.

Snina 20. novembra 2014

PaedDr. Alena Romanová