Hrad Kežmarok sa podarilo čiastočne odvlhčiť

12.12.2013

Hrad Kežmarok sa podarilo čiastočne odvlhčiť

Počas tohto roku na Kežmarskom hrade prebehla prvá etapa odstraňovania vlhkosti múrov. Práce na Kežmarskom hrade by mohli pokračovať aj v budúcom roku.

Rekonštrukčné práce zlepšili komfort pre návštevníkov a estetický vzhľad pamiatky. Napriek tomu by prevádzkovatelia budovy na jej opravu potrebovali ďalšie peniaze. Práce na odvlhčení vstupnej miestnosti a archeologickej expozície sa začali v júli 2013. Omietky hradu boli v tom čase poškodené až do výšky klenieb. "Vstup do hradu pôsobil na návštevníkov pred opravou priam odstrašujúco. Vlhko a plesne boli viditeľné na každej stene," popisuje situáciu pred prácami riaditeľka múzea Erika Cintulová.

Predmetom prác bola vodorovná chemická injektáž zvislých konštrukcií v hrade, nové sanačné omietky a "odsadenie" tvrdých podlahových vrstiev od zvislých konštrukcií prevetrávacím kanálikom. Práce boli ukončené v októbri 2013. Firma, ktorá ich urobila, má dlhoročné skúsenosti s odvlhčovaním historických objektov, napríklad pracovala na odvlhčení historického centra Bratislavy, hlavne na Bratislavskom hrade. Technológie použité na rekonštrukciu tohto hradu sú rokmi overené aj v zahraničí.

Odvlhčenie Kežmarského hradu podporilo dotáciou ministerstvo kultúry v rámci programu Obnov si svoj dom. "Všetky práce na základe verejného obstarávania boli vysúťažené v sume 18 000 eur, z toho ministerstvo nás podporilo čiastkou 10 000 eur a náš zriaďovateľ, Prešovský samosprávny kraj, prispel sumou 8 000 eur," vymenovala riaditeľka múzea.

Múzeum má už vypracovaný kompletný projekt na riešenie problému vlhkosti v celom areáli hradu. Ďalšie peniaze na obnovu historickej pamiatky sú nútení hľadať aj na iných miestach. Opäť sa však uchádzali aj o dotáciu ministerstva z projektu Obnov si svoj dom. "Zatiaľ ešte nevieme, či budeme v tomto našom snažení podporení. Som si vedomá, že tento hrad potrebuje veľa peňazí na to, aby sa celý areál kompletne odvlhčil. Zúfalo čakáme už niekoľko rokov na ďalšie projektové výzvy, zamerané na obnovu historických objektov, napríklad na výzvy z Regionálneho operačného programu, ale zatiaľ sme len v pozícii čakateľa," hovorí E. Cintulová.

"Vykonané práce majú veľmi priaznivý ohlas u našich návštevníkov, čo bolo aj našim cieľom. Objekt hradu je vzácnou historickou pamiatkou a zaslúži si našu pozornosť. Po oprave je situácia v budove úplne iná, z čoho máme obrovskú radosť," uzatvára tému Erika Cintulová.

Kežmarok 10.12.2013
Korzár, Popradský týždenník, VRIČANOVÁ Lucia