75. výročie Karpatsko-duklianskej operácie na Dukle a vo Svidníku

Oslavy sa konali v spojitosti s Dňom hrdinov KDO

Región

Pri príležitosti 7️5️. výročia Karpatsko-Duklianskej operácie sa 6. októbra, ktorý je Dňom hrdinov KDO, na Dukle a vo Svidníku konali spomienkové oslavy za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov – prezidentky SR Zuzany Čaputovej, predsedu NR SR Andreja Danka a predsedu vlády SR Petra Pellegriniho.

„Všetci Česi, Slováci, Rusíni a príslušníci ďalších národností, ktorí tu v septembri a októbri roku 1944 bojovali po boku Sovietskej armády, sa na tomto mieste neocitli náhodne. Boli v správnej chvíli na správnom mieste, a preto obeť, ktorú pre vlasť priniesli, z nich v mojich očiach nerobí obete, ale hrdinov,“ uviedla vo svojom príhovore prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prítomným sa na Dukle prihovorili aj predseda NR SR Andrej Danko, predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár. Peter Pellegrini vo svojich slovách vzdal rešpekt, úctu a vyjadril aj veľké ďakujem vojnovým veteránom a veteránkam i priamym účastníkom oslobodzovacích bojov za všetko, čo v tých krutých a vypätých dňoch roku 1944 dokázali pre svoju vlasť. Zároveň apeloval, že v súčasnosti slová ako hrdinstvo, smrť, odvaha či obeta, žiaľ, strácajú svoj pravý význam a v prípade mladej generácie sa nespájajú so skutočnými hrdinami, ale tými komiksovými.

Hold hrdinom jednej z najkrvavejších operácií 2. svetovej vojny a jednej z najväčších horských bitiek, ktorou sa začalo priame oslobodzovanie Československa a ktorá sa uskutočnila v dňoch 8. septembra až 28. októbra 1944, vzdali na Dukle a vo Svidníku aj minister obrany SR Peter Gajdoš, ministerka vnútra SR Denisa Saková, veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike J.E. Alexej L. Fedotov a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský s delegáciami. A mnohí ďalší. Priami účastníci odboja aj potomkovia účastníkov operácie️, diplomati a hostia zo Slovenska i zo zahraničia.

Pietny akt kladenia vencov sa konal pri Pamätníku československého armádneho zboru Dukla, v meste Svidník  pri Soche arm. gen. Ludvika Svobodu a pri Pamätníku sovietskej armády a tiež na Nemeckom vojenskom cintoríne v Hunkovciach. Pri príležitosti osláv 75. výročia KDO udelil minister obrany SR Peter Gajdoš vojnovým veteránom 10 pamätných medailí, piatim zo Slovenska, medzi inými 94 ročnému Jánovi Štefánikovi a 93 ročnému Jurajovi Kohútovi, štyrom z Českej republiky a jedno ocenenie in memoriam arm. gen. L. Svoboda .

Súčasťou nedeľňajších osláv bol tiež sprievodný program v podobe hudobných vystúpení, recitálov, preletu vrtuľníkov a vystavenia bojovej techniky a ručných zbraní vo Vojenskom historickom múzeu Svidník.

Karpatsko-duklianska operácia bola najväčšou a najkrvavejšou bitkou línie východného frontu súvisiacou s územím Slovenska. Zároveň bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny a najťažších na slovenskom území, ktoré si vyžiadala mnoho obetí na životoch. V celej Východokarpatskej operácii stratili vojská Červenej armády 21 000 vojakov, 84 000 ďalších utrpelo rôzne zranenia. Vysoké obete priniesli aj jednotky Prvého československého armádneho zboru: 844 na životoch a 4 068 zranených.

Informačno-poradenské centrum pre EŠIF

Sekretariát: 051 / 70 81 113-115

E-mail: ipc@psk.sk

Konzultačné hodiny

Pondelok: 7:30 – 15:00

Utorok:     7:30 – 15:00

Streda:     7:30 – 15:00

Štvrtok:    7:30 – 15:00

Piatok:     7:30 – 15:00

Osobné konzultácie je potrebné si vopred dohodnúť telefonicky alebo prostredníctvom e-mailu.

Publikované: 07.02.2019 / Aktualizované: 08.10.2019 HoreTlačiť